loader
S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Güneş Enerjisi?
Güneş enerjisi yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır. Çağımızın yaşanan en büyük sorunlarından biri atmosferde artan karbondioksit oranı ve sera etkisi sebebiyle oluşan küresel ısınmadır. Güneş Enerjisinin başlıca avantajları:
• Dünyanın en büyük, sonsuz ve temiz enerji kaynağıdır.
•Enerji tüketiminde bağımsızlığınızı kazanmanızı sağlar.
•Çevre dostudur, doğaya herhangi bir zararı olmayan bu enerji kaynağı sıfır atık oluşturur.
•Kurulum sonrası kısa sürede amorti eden, karlı ve güvenli bir yatırımdır.
•İstenilen her yerde bulutlu havalarda bile her mevsim kolaylıkla elektrik enerjisi elde etmeye imkan sağlayıp,depolanabilir.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi, güneş panelleri vasıtasıyla gerçekleşir ve elektrik tüketiminin olduğu her yerde kullanılabilir.
 Neden GES(Güneş Enerjisi Sistemi) Yaptırmalıyız?
Yatırım amaçlı yapılan güneş enerjisi sistemi sizin ihtiyaç ve isteğinize göre, en uygun şekilde tasarlanıp (Dağıtım şirketine satabileceğiniz veya sadece bireysel kullanabileceğiniz opsiyonları ile) kurulumu gerçekleştirilir. Çevre dostu olan bu sistem yatırımı size ortalama 4-5 yıl gibi bir sürede geri dönüş sağlayarak ilk yatırım bedelinizi karşılarken,25 yıl %80’e kadar verim garantisi sunar. Enerjisini tamemen güneşten alan sisteminiz sayesinde, hem fatura derdine son derken aynı zamanda yatırımınız size gelir getirir. Yıllara Göre Güneş Paneli Verimlilik Eğrisi
 On-Grid,Off-Grid ve Hybrid Sistemler Nelerdir?
Off-Grid (şebekeden bağımsız çalışan) sistemler, şebekenin bulunmadığı yerlerde ihtiyaç duyulan enerjinin tamamen güneşten karşılandığı sistemlerdir. Akü destekli uygulnırlar ve artan enerji aküde depolanarak, ihiyaç anında kullanılabilir.
On-Grid (şebekeye bağlı çalışan) sistemler, şebeke bağlantılı fotovoltaik sistemler, üretilen elektriğin yerinde tüketilmesi prensibine dayanır, dilenirse akü ile depolanabildiği gibi, satışı da yapılabilir. Şebeke ve Güneş Enerjisi Sistemi gibi en az iki kaynağın bir arada kullanıldığı sistemlerdir.Jeneratör ve rüzgar türbini destekli olarakta kullanılabilirler.Aküsüz hybrid sistemlerde mevcuttur.
Doğru Güçte Sistem Seçimi Neye Göre Yapılmalı?
Artık dağıtım şirketleriyle mahsuplaşma ve ihtiyaç fazlası enerjinin şebekeye satışı konusunda çıkan yönetmeliklerin iyileşmesi düşük voltaj akü bağlantılı sistemler yerine şebeke bağlantılı ve 20 yıl gibi uzun ömrü olan yüksek voltaj akü bağlanabilen hybrid sistemlere yönlendirmiştir.Akü yenileme maliyetinden de kurtarmıştır. Ancak dağıtım şirketinin elektrik sağlamadığı bölgelerde halen akü bağlantılı off-grid sistemler kullanılmaktadır.
Güneş Enerji Sistemlerinin uygulama alanları ve gereken kriterler nelerdir?
Ev,çiftlik,depo, endüstriyel tesis çatısı, arazi vb. yerlerde güvenle kullanılabilir.
Evinizin çatısına güneş enerji sistemi kurarak tüketiminiz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi çatınızda üreterek ihtiyaç fazlası enerjiyi şebekeye satarak gelir elde edebilirsiniz.Son çıkan yönetmeliklerle 10KW’a kadar Güneş Enerjisi Sistemlerinin kurulum prosedürleri azalmıştır.
İhtiyaç Fazlası Enerjinin Satışından Tarafıma Vergi Doğar mı?
Eviniz için kurduğunuz sistemlerde maliye bakanlığının tebliği kapsamında vergisiz esnaf statüsünde değerlendirilirsiniz.
Evim Güneş Enerjisi Sistemi Kurmak İçin Uygun mu?
Evinizin uygun olup olmadığını anlamak için çatı cephesinin güney yönlü olması,çatı statiği,invertörün konumlandırılacağı yer ve toz emisyonu gibi faktörler değerlendirilir.
Çatı’nızın geometrisinin uygun olmadığı durumlardada çatınızın modellemesini yaparak çatınıza uygun konstrüksiyon sistemi tasarlayarak çeşitli çözümler üretmekteyiz.
Panellerin çatı üzerine kurulumu için çatının uygun hale getirilmesi nasıl olur?
Çatının düzenlenmesi ve panel iskeleti kurulum işlemi tamamen profesyonel kadrosu ve teknik ekipmanıyla Göksu Solar’a ait olup, size ekstra bir iş ve maliyet oluşturmaz. Kurulum aşamasında sorumluluk Göksu Solar garantisindedir.
Güneş Enerjisi Sistemi Evimin Çatısına bir zarar verir mi?
Kurulum çatı iskeletinin üzerine yapıldığı için çatı herhangi bir şekilde zarar görmemektedir vw size ekstra bir maliyet oluşturmamaktadır.
 Hangi Cihazım Ne Kadar Enerji Tüketir?
Buzdolabı kaç watt enerji tüketir?
Buzdolapları mini,orta ve büyük boy olmak üzere 3 çeşittir. Ayrıca bunların A+ sınıfı dediğimiz az elektrik tüketen modelleri de bulunmaktadır. Piyasadaki buzdolaplarının yaklaşık tüketimleri şunlardır;
Mini buzdolabı 480 watt / 24 saat elektrik harcar (A+ sınıfı)
Orta Boy buzdolabı 608 watt / 24 saat elektrik harcar (A+ sınıfı)
Büyük Boy buzdolabı 962 watt / 24 saat elektrik harcar (A+ sınıfı)

Çamaşır makinesi kaç watt enerji tüketir?
Çamaşır makineleri de çok çeşitlidir. Bunlar bazı ek özelliklere göre elektriksel tüketimleri değişmektedir. Burada normal çamaşır makinesi ile A+ çamaşır makinesi güç tüketimlerini yazacağız;
Çamaşır makinesi 800 watt / saat elektrik harcar (A+ sınıfı ve 5 kg yıkama kapasiteli)

Elektrik süpürgesi kaç watt harcar?
Elektrik süpürgeleri toz ve kirleri çekme gücüne göre tüketim güçleri artar. Bunlarında A+ sınıfı modelleri vardır. Elektrik süpürgesi 1.450 watt / saat elektrik harcar Daha yüksek kapasiteli ve özellikli elektrik süpürgelerinin güç tüketimleri de değişmektedir. Bulaşık makinesi kaç watt tüketir? Bulaşık makinelerinin piyasada ki ortalama güç tüketimleri şunlardır;
Bulaşık makinesi 1.800 watt / saat elektrik tüketir (A+ sınıfı) Ayrıca bulaşık makineleri kapalı modda olduklarında da 0,1 watt kadar enerji tüketebilirler. Güneş enerjisi için sistem tasarımı yaparken her detaya bakmakta fayda var. Aksi halde hiç hesaba dahil edilmeyen noktalar yüzünden güneş enerji sistemi arıza verebilir. Kullanıcılar bu bilgileri bilmeli. Elektrikli ütü kaç watt harcar? Elektrikli ütülerin piyasadaki tüketim güçleri şunlardır; Elektrikli ütü 2.800 watt/saat elektrik harcar Evde kullanılan buharlı ütülerin kalitesi arttıkça enerji tüketimleri azalır. Yani kaliteli ev tipi ütüler her zaman daha az elektrik harcar. Saç kurutma makinesi kaç watt tüketir? Piyasada satılan saç kurutma makinelerinin güç tüketimleri şunlardır;
Saç kurutma makinesi 2.200 watt / saat elektrik harcar Derin dondurucu kaç watt harcar?
Derin dondurucular hacimleri doğrultusunda tüketim miktarları değişmektedir. Piyasada bulunan derin dondurucular ve tükettikleri güç miktarları şunlardır;
102 litre derin dondurucu 1.200 watt / 24 saat elektrik tüketir (A+ sınıfı)
240 litre derin dondurucu 700 watt / 24 saat elektrik harcar (A+ sınıfı)
312 litre derin dondurucu 900 watt / 24 saat elektrik tüketir (A+ sınıfı)
Derin dondurucu çeşitleri çok fazladır. Hatta özel olarak yaptırabilecekleriniz bile vardır. Güneş enerjisi sisteminde derin dondurucu kullanılacak ise güç değerleri bilinmeli ve dikkat edilmelidir.
Klima kaç watt elektrik tüketir?
Klimalar büyüklüklerine ve soğutma ile ısıtma kapasitesine göre güç tüketimleri değişmektedir;
9.000 Btu Klima soğutma modunda 900 watt ile 3.700 watt / saat elektrik harcar
22.000 Btu Klima soğutma modunda 900 watt ile 6.800 watt / saat elektrik harcar
44.000 Btu Klima soğutma modunda 13.000 watt / saat elektrik tüketir
Klimalar soğutma ve ısıtma kapasitelerine göre BTU olarak sınıflandırılır. Btu değer bir güç / watt değeri değildir. Güç tüketimleri klimaların teknik kataloglarında yazar. Güneş enerjisi için klima kullanıacaksa muhakkak tam sinüs inverter tercih edilmeli. Ve sistem voltajı en az 24 Volt yapılmalı.
Elektrikli ısıtıcı kaç watt harcar?
Elektrikli ısıtıcıların elektrik güç tüketimleri saatte 1.300 watt ile 2.600 watt arasında değişmektedir. Ancak evlerde kullanılan Ufo ısıtıcılar genelde 2.000 watt/saat elektrik harcar. Eğer güneş enerjisi sisteminde elektrikli ısıtıcı kullanılacaksa, akülerin ömürlerinin çok uzun olmayacağını da bilmelisiniz.
Elektrikli radyatör kaç watt harcar?
Elektrikli radyatörler de Ufo ısıtıcıları kadar elektrik tüketmektedir. Piyasada ki elektrikli radyatörler yaklaşık 1.000 watt ile 2.000 watt / saat elektrik harcar. Elektrikli ocak kaç watt tüketir?
Piyasada 50-60 TL’ye satılan Elektrikli ocak saatte 1.500 watt elektrik harcar.
Fırın kaç watt harcar?
Fırınlar yaklaşık 2.000 watt/saat elektrik tüketir. Bazen fırının çalışma ayarına göre güç tüketimi 3.000 watt/saat ‘e kadar çıkabilmektedir.
Termosifon ne kadar elektrik tüketir?
Termosifon 1.800 watt / saat elektrik harcar. Termosifonların güç tüketimleri su kapasitelerine göre değişmektedir. Bizim verdiğimiz bu değer 50 Lt’lik bir termosifon içindir.
Mikrodalga kaç watt elektrik tüketir?
Mikrodalga fırınlar 600 watt ile 1.000 arasında güç tüketir. Özelliklerine göre güç tüketimleri değişmektedir.
Dizüstü (laptop) bilgisayar kaç watt harcar?
Dizüstü yani laptop bilgisayarlar 90 watt / saat elektrik harcar. Aslında dizüstü bilgisayarın kendisi bu gücü çekmez. Şarj ederken kullanılan adaptör bu gücü çeker. Eğer laptop’un adaptöründeki watt değerine bakarsanız, yaklaşık tüketeceği gücü bulabilirsiniz. Kombi ne kadar elektrik harcar? Kaç watt tüketir? Kombi kış aylarında çok yoğun kullanılmaktadır. Yaz aylarında ise genelde yemek pişirmek ve sıcak su elde etmek için kullanılır. Peki kombi ne kadar elektrik tüketir ve saatte kaç watt harcar. Hermetik kombi saatte 150 watt elektrik harcar. Kullanılan kombinin büyüklüğü ve tipine göre güç tüketim değerleri de değişmektedir. Elektrikli battaniye kaç watt yakar? Kaç watt elektrik harcar? Elektrik battaniye elektrik tüketimi çok olan bir ısınma cihazıdır. Ayrıca elektrikli battaniye çok tehlikeli olup, kış aylarında evlerde yangın çıkartabiliyor. Bu yüzden çok dikkatli kullanmak gereklidir. Peki elektrikli battaniye kaç watt harcar. Elektrikli battaniye 65 watt harcar. Piyasada saatte 35 watt tüketen elektrikli battaniyeler de vardır. Fanlı ısıtıcı kaç watt harcar? Ne kadar elektrik tüketir? Fanlı ısıtıcılar genelde kış aylarında ayakları ısıtmak için tercih edilir. Piyasada çok fazla ısıtıcılı fan markası vardır. Bu kapsamda fiyatları ve güç tüketimleride değikenlik göstermektedir. Peki fanlı ısıtıcı elektrik tüketimi kaç watt? Kumtel fanlı ısıtıcı 2000 watt / saat elektrik tüketir, DeLonghi fanlı ısıtıcı 1000 watt / saat elektrik yakar. Ayrıca bu ısıtıcının ikinci kademesi ise saatte 2000 watt elektrik harcar. Bahçedeki Elektrikli Aletler Kaç Watt Tüketir? Bahçe işleri için genelde kullanılan elektrikli tüketim cihazları bellidir. Bunlar su pompaları, elektrikli çim biçme makineleri,v.b… Bu cihazlar için yaklaşık elektrik tüketim bilgileri şunlardır. Su pompası (su motoru) kaç watt harcar? Su pompaları kuyunun derinliğine, kuyu ile depo arasındaki yatay ve dikey mesafeye , kuyudan saatlik ve günlük çekilecek su miktarına göre çeşitlenmektedir. Bu özelliklere göre, piyasada ki su pompalarının güçleri saatte 200 watt ile 20-30 bin watt’a kadar değişebilmektedir. Su pompasının teknik kataloğunda bu güç tüketimleri yazmaktadır. Elektrikli çim biçme makinesi ne kadar elektrik tüketir? Elektrikli çim biçme makineleri 1.000 watt/saat elektrik harcar. Yalnız elektrikli çim biçme makinelerinin güçleri 2.000 watt’a kadar çıkabilmektedir. Hayvancılık için Elektrikli Aletlerin Tüketim Bilgileri Nelerdir? Hayvancılık ile uğraşanlar bazı elektrikli cihazlar kullanmaktadır. Bunlar genellikle süt sağma makinesi, yayık makinesi,v.b.. Bu cihazların güç tüketimleri şunlardır. Süt sağma makinesi kaç watt harcar? Süt sağma makineleri sağım adedine göre güçleri değişmektedir. Genelde 2,4 ve 8 sağımlı süt sağma makineleri vardır. Süt sağım makineleri 600 watt/saat elektrik harcar. Yayık makinesi kaç watt tüketir? Yayık makinesi 200 watt/saat elektrik tüketir. Yayık makinesinin özelliklerine ve kapasitesine göre bu miktar artar. Kuluçka makinesi kaç watt elektrik harcar? Kuluçka makineleri yaklaşık 100 watt/saat elektrik tüketir.