loader

Güneş enerjisinin ekonomik ve işlevsel olarak kullanıldığı alanlardan bir diğeri de tarımsal sulama sistemleridir. Elektrik şebekesinin ulaşmadığı sulama alanlarında ve tarlalarda kullanılabilen bir sistemdir. Bu sistemle çiftçiler sulamak istedikleri bölgede dalgıç pompa veya yüzey pompası kullanarak rahatlıkla su ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Sistem; güneş panelleri, MPPT (Maximum Power Point Tracker) güç şartlandırıcı – motor sürücü, güneş panelleri montaj konstrüksiyonları ve gerektiği hallerde de su deposundan oluşmaktadır.

MPPT teknolojisi sayesinde güneş panellerinden alınan en yüksek anlık güç, motor sürücüsüne iletilir. Sürücü de aldığı bu güce göre pompa milinin devir sayısını veya döndürme momentini değiştirerek öğlen saatlerinde yüksek debide su kullanımına, sabah ve akşam saatlerinde ise düşük debide su kullanımına imkan sağlar.

 

Güneş enerjili sulama sisteminin genel şeması solar sulama invertörü sistemin maksimum güç noktasında (MPPT) çalışmasını sağlar.
Anlık olarak su hemen kullanılabildiği gibi, depolama yapılıp akşam veya gece sulaması için de kullanılabilir. Sistem harici akü / batarya gerektirmez, elektrik yerine suyu depolar.

Unutmayalım ki elektrik depolamaktansa, su depolamak daha az maliyetlidir.Bu sistem inşaat ve işletme maliyetini ve rutin bakımını etkili bir şekilde azaltabilen akü gerektirmeyen bir sistemde pompayı doğrudan çalıştırmak üzere tasarlanmıştır.

İstenildiği taktirde bu sistemler otomasyonla da yönetile bilinir. Böylece daha da verimli çalışması sağlanmış olur.

 

Güneş Enerjili Sulama Sistemlerinin Avantajları 

► Şebekeden bağımsız çalışır.

► Bakım ve işletme maliyeti azdır.
► Elektriksel kayıplar minimum seviyededir.
► Güneş enerjisini yüksek verimle elektriğe çevirir.
► Sistem ile ilgili abonelik başvuru gibi işlemlere gerek yoktur.
► Yaz-kış çalışan sistemler için şebeke destekli hibrid yapıda çalışabilir.
► Uzun kablolama veya jeneratör kullanımına gerek kalmaz.
► Uzun ömürlüdür.
► Montajı kolay ve pratiktir.
► Modüler yapıdadır.
► Çevre dostudur.

Mevcut sulama pompanızı değiştirmeden kurulacak bu sistemde özel üretim Solar Direct Drive cihazı ile güneş panellerinden elde edilen enerji mevcut pompanıza aktarılarak, güneş enerjisi ile çalışan yenilikçi bir sistem elde etme imkanı sağlanmaktadır.

Sistemde kullanılacak ekipmanlar ve bu sistemin maliyeti gibi bilgiler, teknik projelendirme ile  ortaya çıkmaktadır. Bunun için de gerekli olan bilgiler şunlardır:

► Kuyu derinliği ( metre – sadece dalgıç pompalar için )
► Talep edilen günlük su miktarı ( ton )
► Sulama sezonu ( başlangıç ve bitiş ayları )
► Kurulum yeri ( Köy, kasaba veya şehir adı )

 

Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Sistemlerinde kullandığımız Frecon marka sürücüleri aşağıda ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

 

Ayrıntılı kataloğuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

FRECON PV100-PV200 BROCHURE Rv1

 

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz adına aşağıdaki formu doldurmanız durumunda sizinle iletişime geçilecektir.